گل نرده چیست؟ و تفاوت آن با فرفورژه چیست؟

گل نرده

گل نرده چیست؟ و تفاوت آن با فرفورژه چیست؟

گل نرده

فهرست مطالب

تاریخ آخرین تغییرات: 19 بهمن 1401

گل نرده سازی یکی از روش‌های قدیمی در صنعت آهن‌آلات محسوب می‌شود، اما امروزه این صنعت را به نام فرفورژه می‌شناسند. گل نرده‌ها با تغییر نام، به فرفورژه در کارخانه‌های بزرگ طراحی و تولید می‌شوند. شاید برای شما سوال پیش بیاید که فرفورژه چیست؟ آهن فرفورژه نوعی آهن سخت اما قابل‌انعطاف است. زمانی برای ساخت نعل اسب گرفته تا راه آهن به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه عمدتاً برای کارهای تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام فرفورژه به روش کار یا شکل دادن به این نوع آهن اشاره دارد، این محصول مانند چدن در قالب ریخته نمی‌شود. آهن گل نرده فرفورژه یک آلیاژ آهن نسبتاً خالص است و مقدار کربن آن بسیار کمتر از چدن است. با این وجود مقدار کمی سرباره در طی مراحل ساخت به آن اضافه می‌شود، مخلوطی از اکسیدهای سیلیکون، گوگرد و فلز که به گل نرده آهنی برخی از خصوصیات منحصر به فرد را می‌دهد.

گل نرده از قدیم تا امروزه

در سال‌های قدیم گل نرده را در کوره‌های آهنگری گداخته می‌کردند و با ایجاد ضربه‌های پتک توسط دستان آهنگران شکل می‌گرفت اما امروزه با پیشرفت‌هایی در کار ساخت و ساز ساختمان، شکل و ساخت سازه تغییرکرده است. که علاوه بر نما و زیبا سازی در ساخت لوازمات خانه مانند بالای تخت خواب، میز، آینه و شمعدان از هنر ساخت گل نرده به کار برده می‌شود؛ به قطعات فلزی از نوع چهار گوش یا گرد دایره‌ای که در کوره‌هایی با حرارت 220 درجه گرم شده و بوسیله دستگاه‌های مخصوصی حالت داده می‌شوند، که به آنها فرفورژه می‌گویند. این میله‌ها که گل نرده نام دارند بیشتر به حالت دایره‌های گرد و ریز هستند که به عنوان گل نرده به کار می‌روند این نوع گل نرده‌ها در ساختمان‌های شیک و مدرن به روش مردن و سنتی کار رفته می‌شود .

کاربرد گل نرده

غالباً کاربرد گل نرده برای ساخت درب‌های فلزی، نرده‌های آهنی، مبلمان باغ، درب راهرو و سایر آهن‌آلات تزئینی برای نمایش در فضای باز استفاده می‌شود. گل نرده‌ها زیبایی را به چند برابر افزایش می‌دهد زیرا می‌توان آنها را به هر رنگی به دلخواه رنگ آمیزی کرد. همچنین کاربرد آنها را می‌توان در تراس، روی دیوار، راه‌پله‌ها، نرده‌های بالکن، درب و پنجره ساختمان، درب‌های ماشین و… استفاده کرد. انتخاب مدل و ابعاد مورد نیاز برای هر سازه با سلیقه و انتخاب مشتری ارائه می‌گردد، البته اندازه پنجره تاثیر چندانی در قیمت سازه ندارد و ابعاد در اندازه‌های مختلف برای باغ و ویلا، حفاظ باز شو پنجره، نوع پیش ساخته مدل‌های درب رولی و ریلی و با بهترین طراحی مدرن و سنتی، فانتزی و قدیمی و با هر سلیقه‌ای تولید می‌شوند.

گل نرده

کاربرد گل نرده

گل نرده‌ها زیبایی را به چند برابر افزایش می‌دهد زیرا می‌توان آنها را به هر رنگی به دلخواه رنگ آمیزی کرد. کاربرد آنها را می‌توان در تراس، روی دیوار، راه‌پله‌ها، نرده‌های بالکن، درب و پنجره ساختمان، درب‌های ماشین و… استفاده کرد. انتخاب مدل و ابعاد مورد نیاز برای هر سازه با سلیقه و انتخاب مشتری ارائه می‌گردد، البته اندازه پنجره تاثیر چندانی در قیمت سازه ندارد و ابعاد در اندازه‌های مختلف برای باغ و ویلا، حفاظ باز شو پنجره، نوع پیش ساخته مدل‌های درب رولی و ریلی و با بهترین طراحی مدرن و سنتی، فانتزی و قدیمی و با هر سلیقه‌ای تولید می‌شوند.

استفاده از گل نرده در ساختمان

از زیباترین نوع حفاظ‌ها همین نوع گل نرده است که امروزه در بسیاری از درب و پنجره‌ها استفاده میشود. جنس برخی از آنها از چدن و نوعی دیگر از آلومینیوم می‌باشد؛ که در شکل‌های متفاوت مانند درخت یا گل ساخته می‌شوند، این نرده‌ها همانند حفاظ بر روی درب و پنجره اجرا می‌شوند که مقاومت آنها می‌تواند به میزان هزینه شما درکار بستگی داشته باشد اما در کل بسیار زیبا و مقاوم هستند. و شما در هر کجای ساختمان، باغ، ویلا و… که وجه زیبا بخواهید، میتوانید از گل نرده‌ها استفاده کنید.

مزایای گل نرده

آهن فرفورژه نسبت به گزینه‌های دیگر در برابر خوردگی مقاوم‌تر است، به همین دلیل بسیاری از درب‌ها و تزئینات آهن فرفورژه در کلیساها و خانه‌های با شکوه امروزه همچنان در شرایط عالی هستند.

گل نرده از جنس آهن فرفورژه، ایده‌آل برای جوشکاری هستند، زیرا از فولاد یا آهن خالص قابل‌ انعطاف‌تر است. بنابراین می‌تواند انتخاب بهتری برای کارهای تزئینی ظریف یا مجسمه‎ سازی باشد.

کارهای حفاظتی را می‌توان با همان مواد و تکنیک‌های مورد استفاده در نسخه اصلی انجام داد، در حالی که انتخاب آهن فرفورژه برای قطعات جدید می‌تواند به حفظ روش‌های سنتی آهنگری کمک کند.

گلنرده

معایب گل نرده

مشکلات گل نرده آهنی (آهن فرفورژه) را می‎توان به دو دسته گسترده تقسیم کرد:

• مشکلات طبیعی

• مشکلات ناشی از انسان

اگرچه برخی از تداخل‌ها بین این دو دسته مشترک است، اما مشکلات ذاتی تخریب مواد به‌طور کلی در دوره‌های طولانی‌مدت، با سرعت رخ می‌دهد و برای کنترل آن‌ها نیاز به نگهداری معمول یا پیشگیرانه مناسب است. برعکس، بسیاری از مشکلات ناشی از انسان به ویژه خرابکاری، به‌طور تصادفی اتفاق می‎افتند و می‌توانند نتایج فاجعه باری را ایجاد کنند. معمولاً پیشگیری دشوار است و برای کاهش مشکلات نیاز به اقدامات اضطراری است.

مشکلات طبیعی

خوردگی شیمیایی: این موضوع می‌تواند به چندین روش به ویژگی‌های آهن فرفورژه تزئینی و ساختاری حمله کند:

1. حمله یكنواخت: خوردگی به‌طور مساوی به تمام سطح فلز حمله می‌كند.

2. حفره زدن: به سطح فلز در مناطق انتخاب شده حمله می‎کند.

3. حمله انتخابی: وقتی فلز در کل سطح یکدست نباشد، ممکن است مناطق خاصی به مناطق دیگر ترجیح داده شوند و خوردگی ایجاد شود.

• ترک خوردگی ناشی از تنش: این مشکل مناطقی را در فلز مورد حمله قرار می‌دهد که در حین کار با فلز تحت‌فشار قرارگرفته و بعداً در معرض محیط خورنده قرارگرفته‌اند. بیشتر اقلام فرفورژه قدیمی تحت تأثیر این ترک خوردگی قرار می‌گیرند.

• زنگ‌زدگی: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که فلز محافظت نشده در مجاورت رطوبت و در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد. رطوبت می‌تواند رطوبت طبیعی، باران یا شبنم باشد. گازهای دیگر مانند دی اکسید کربن، ترکیبات گوگرد، دوده و خاکستر باعث تشدید خوردگی آهن می‌شوند.

• خوردگی گالوانیک (یا الکتروشیمیایی): خوردگی گالوانیک زمانی اتفاق می‎افتد که دو فلز غیرمشابه با یکدیگر در تماس باشند و یک الکترولیت مانند آب باران، شبنم، مه و غیره وجود داشته باشد. چنین واکنشی باعث خوردگی یک یا فلز دیگر می‌شود. در مورد آهن فرفورژه، تماس مستقیم با مس یا روی و تا حدی آهن یا فولاد گالوانیزه باعث خوردگی گالوانیک می‌شود.

مشکلات انسانی

خستگی: زمانی رخ می‌دهد که فلز بیش‌ از حد الاستیک خود تحت‌ فشار قرارگرفته است. آهن فرفورژه به دلیل سخت بودن در برابر خستگی بسیار مقاوم است اما نقص در خود آهن فرفورژه یا نقاط استرس می‌تواند باعث کاهش یک ویژگی شود.

گرما: معمولاً در آتش‌سوزی باعث پلاستیکی شدن، تحریف و خرابی صفات آهن می‌شود.

تغییر شکل: تغییر شکل یا خرابی دائمی ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که فلزی بیش‌ از حد بازده خود به دلیل افزایش بار، تنش‌های گرمایی یا تغییرات ساختاری بارگیری کند.

فرآیندهای شیمیایی و مکانیکی: می‌توانند باعث کاهش اثرات سازه‌های فلزی ساختاری مانند پیچ و مهره، پرچ و پین شوند.

معایب گل نرده

نرده‌های گل نرده آهنی(آهن فرفورژه) سفارشی می‌توانند به زیبایی، راه‌پله‌ای مستقیم یا منحنی را برجسته نشان دهند. فلزات زینتی با جذابیت و قابلیت استفاده بسیار جالب‌توجه، هم برای فضاهای تجاری و هم مسکونی یک انتخاب محبوب به شمار می‌آیند. 

از طراحی تا نصب

1. طراحی: با متعادل‌سازی سبک و زیبایی‌شناسی و البته بودجه و فضا، برای به حداکثر رساندن پروژه در سطح عالی و به حداقل رساندن هزینه‌ها باید در قسمت طراحی دقت زیادی داشته باشید. در مرحله طراحی، بهتر است برای اطمینان خاطر از داشتن سبک منحصربه‌فرد نقشه‌های CAD، رندرها و مدل‌سازی 3 بعدی را تهیه کنید.

2. ساخت: پس از تأیید تمام الگوها، نرده‌های فرفورژه ساخته می‌شوند. هر قطعه نرده آهن فرفورژه توسط جوشکارانی که از مهارت و دانش بالایی برخوردار هستند، به یکدیگر متصل می‌شوند، در این مرحله تمام پارامترهای پروژه از جمله هزینه و طراحی کاملاً در نظر گرفته می‌شود.

3. نصب: مرحله سوم و نهایی نصب نرده‌های فرفورژه است.

ویژگی‌های طراحی گل نرده

محبوبیت بسیار زیاد نرده‌های گل نرده آهنی تا حدودی به دلیل قابلیت کاربردی بودن آن‌ها است. آهن ساخته‌ شده با طیف گسترده‌ای از الگوهای طراحی، گزینه مناسبی برای گل نرده راه‌پله‌ هستند. برای کسانی که به دنبال یک سبک کلاسیک هستند، الگوهای پرزرق‌وبرق و تزئین شده که با مهارت ماهرانه طراحی‌شده‌اند، بسیار مناسب و جذاب است. این طرح‌های کلاسیک یک مکمل بی‌انتها برای یک راه‌پله مستقیم یا منحنی هستند.

قیمت گل نرده

میزان وزن و طرح شلوغ و خلوت بودن گل‌ها می‌تواند تعیین کننده قیمت باشد. یکی دیگر از عوامل تعیین کننده قیمت استفاده از جنس سازه است! جنس قیمت آهن و آلومینیوم از لحاظ قیمت متفاوت می‌باشند، گل نرده‌ها را می‌توان به صورت ساده و فرفروژه ساخت (فرفروژه از تعداد گل‌های بیشتری در طراحی بهره‌مند است.) و نوع ساده آنها از میله‌های ساده و سبک‌تری ساخته می‌شوند.

درب و پنجره‌های آهنی به علت عدم ورود سارقان امروزه کاربرد زیادی در ساختمان دارند! زیرا با استفاده از حفاظ‌های آهنی پوشش داده شده و ایمنی بیشتری نسبت به انواع مختلف آن‌ها دارند. تمامی سازه و نصب این محصولات توسط افراد مجرب و باتجربه در جوشکاری و نصابان حرفه‌ای صورت می‌گیرد. ساخت گل نرده‌ها از فرفروژه یا قوطی‌های پروفیل برای حفاظ پنجره برای انواع کاربردها در هر مکانی متناسب با کاربرد مشتری ساخته می‌شوند.