تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی

تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی

فهرست مطالب

1
(1)

در این مقاله به بررسی تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی میپردازیم. اکثر مردم اغلب تصور می‌کنند که آهن فرفورژه و آهن اصطلاحات قابل تعویض و یکسانی هستند، اما تفاوت زیادی بین این دو نوع فلز وجود دارد. آهن فرفورژه یک ماده نرم است که از آهن خالص نیمه ذوب شده که توسط سرباره احاطه شده است تولید می‌شود و حاوی کمتر از 0.1 درصد کربن و 1-2 درصد سرباره است. در استفاده معاصر، فرفورژه فلزی است که اغلب روی سندان «کار می‌شود». با استفاده از مهارت آهنگر، فلز در فورج گرم می‌شود و به شکل چکش در می‌آید. یک فلزکار می‌تواند فلز را با دست روی سندان یا با استفاده از چکش برقی مدرن طرح مورد نظر را ایجاد کند.

با این حال، آهن فرفورژه به مجموعه‌های فلزی زینتی اطلاق می‌شود که اغلب می‌توانند ترکیبی از اجزای ریخته‌گری و آهنگری باشند. هنگام خرید آهن فرفورژه بسیار مراقب باشید چراکه هم طراح و هم سازنده از تعاریف یکسانی میانه آهن فرفورژه و آهنی معمولی استفاده می‌کنند.

سندان
سندان
تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی
فورج یا کوره

تفاوت نحوه تولید

آهن فرفورژه نیز اصطلاحی است که از آلیاژ آهن درست می‌شود و آهنگران برای زیبایی کار خود ترجیح می‌دهند که با این نوع آلیاژ کار بکنند. اگر می‌خواهید با آهن فرفورژه بیشتر آشنا شوید مقاله مربوطه را بخوانید. در حالی که آهن فرفورژه واقعی به راحتی برای کار آهنگری در دسترس نیست، آهن خالص ماده‌ای است، که اغلب برای جایگزینی آهن فرفورژه در کارهای ساخت و سازی و بازسازی‌ها استفاده می‌شود. در غیر این صورت، آهن فرفورژه اصلی اغلب از استفاده در پل‌ها و سازه‌های قدیمی نجات داده می‌شود.

آهن یک اصطلاح عمومی است که به طیف وسیعی از آلیاژهای آهن اطلاق می‌شود. این ماده حاوی 2 تا 4 درصد کربن و مقادیر کمتری سیلیکون و منگنز است. در کارخانه ریخته‌گری، شمش‌های فلزی را در کوره‌ها ذوب می‌کنند و فلز مذاب را در قالب‌های ریخته‌گری می‌ریزند، و  با تغییر شکل آن آهن فرفورژه تولید می‌شود.

آهن‌ها معمولا شکننده هستند، به جز آهن‌های چکش خوار مثل فرفورژه، آهن چکش خوار، آهنی است که از طریق عملیات حرارتی بازپخت می‌گذرد که باعث می‌شود آن را جوش بزنند که در نتیجه آن شکنندگی کمتر و شکل پذیر بیشتر صورت می‌گیرد. و در آخر آن را آماده برای استفاده در درب‌ها، حفاظ‌های پنجره، نرده‌های راه‌پله و… می‌کنند. تفاوت اصلی بین فرفورژه و آهن در نحوه تولید آنها نهفته است. روش‌های مختلف تولید، فلزات مناسب برای اهداف مختلف، با نقاط قوت و ضعف منحصربه‌فرد را ایجاد می‌کند.

آهن فرفورژه

یک آهنگر هنرمند بسیار ماهر، آهن فرفورژه را با حرارت دادن آهن و کار کردن بر روی آن با چکش به شکل نهایی در می‌آورد. آهن فرفورژه، شکل بسیار قدیمی از آهن چکش خوار است که در قرن‌های گذشته به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت. به طور سنتی، آهن فرفورژه از شمش ساخته می‌شد و با سندان شکل می‌گرفت. این فلز چکش خوار اما قوی دارای محتوای کربن بسیار کم (کمتر از 0.08 درصد) است. اکثر قطعات واقعی آهن فرفورژه امروزه به عتیقه تبدیل شده‌اند.

تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی
آهن فرفورژه‌ در قدیم

آهن معمولی

آهن یک فلزی است که حاوی ۲ تا ۴ درصد کربن به علاوه مقادیر کمی سیلیکون، منگنز، گوگرد و فسفر است. آهن معمولی از ذوب سنگ آهن، ذوب آهن خام، ذوب ضایعات فلزات و…، که با ریختن این مذاب ریختن در قالب‌ها و اجازه سرد شدن و جامد شدن آنها به ایجاد می‌شود که در نتیجه آن ماده‌ای سخت و غیر قابل انعطاف به‌وجود میاید.

تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی
آهن معمولی استفاده شده در پل

آهن فرفورژه و آهن معمولی

قابلیت انعطاف: آهن فرفورژه که عمدتاً از آهن با مخلوط 1 تا 2 درصد از اکسیدهای سیلیکون، گوگرد، فسفر و آلومینیوم تشکیل شده است، نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر از آهن معمولی است. احتمال شکستگی و شکستن آهن معمولی بیشتر است.

 

استحکام – قدرت: آهن فرفورژه هر چه بیشتر کار شود قوی‌تر می‌شود و استحکام کششی بسیار بالاتری نسبت به آهن معمولی دارد. آهن معمولی سخت و غیرقابل چکش‌خوار است، و احتمال دارد قبل از خم شدن یا سرد شدن شکسته شود.

 

قابلیت سفارشی سازی: آهن معمولی به دلیل ضعفی که دارد نمی‌تواند مانند آهن فرفورژه کار، شکل، کشش، انحنا یا چکش‌کاری شود، و در طیف محدودی از طرح ها عرضه می‌شود؛ آهن فرفورژه به صورت دستی ساخته می‌شود و می‌توان آن را به گونه‌ای سفارشی کرد که به هر شکلی و کاملاً چشم نواز در بیایید. در حالی که ساخت آهن فرفورژه فرآیندی کندتر و کار فشرده‌تری از ساخت آهن معمولی است، اما منجر به یک محصول برتر می‌شود.

 

خوردگی: آهن فرفورژه و معمولی هر دو در برابر زنگ زدگی و خوردگی آسیب پذیر هستند. آهن در صورت قرار گرفتن در معرض اکسیژن و رطوبت، زنگ می‌زند و پوسته پوسته می‌شود، مگر اینکه پوشش محافظ داشته باشند. این خوردگی اغلب در محیط‌های بیرونی با قرار گرفتن مکرر در معرض باران یا سطوح بالای رطوبت رخ می‌دهد. در حالت ایده‌آل، آهن فرفورژه و هم آهن معمولی باید با رنگ یا پوشش پودری پوشانده شود تا از زنگ زدگی جلوگیری شود.

چرا آهن فرفورژه پرطرفدارتر است؟

فرفورژه آهنی با طرح‌های زیاد وآهنی لوکس است. در اینجا به برخی از دلایلی که چرا مردم آهن فرفورژه را انتخاب می‌کنند آورده‌ایم:

 

طول عمر و نگهداری آسان: فرفورژه بسیار بادوام، ماندگار است و نیاز به نگهداری کمتری دارد. آهن فرفورژه که طول عمر بسیار بیشتری نسبت به آهن معمولی دارد؛ اگر از رنگ‌های باکیفیت استفاده کنید و هر ده تا پانزده سال یک‌بار رنگ‌کاری را انجام دهید، فرفورژه شما در برابر زنگ زدگی مقاوم خواهد بود. پوشش پودری خود را در نظر بگیرید، زیرا این نوع محافظت بسیار بیشتر از رنگ معمولی دوام می‌آورد.

 

قدرت و امنیت: هنگامی که به دنبال یک ماده قوی و قابل اعتماد هستید، فرفورژه انتخاب ایده‌آلی است. آهن فرفورژه به دلیل ترکیبات خود می‌تواند فشار فیزیکی زیادی را بدون آسیب یا شکستگی تحمل کند. دوام و استحکام چشمگیر آهن فرفورژه آن را به محافظی برای خانه شما با نرده‌ها، درهای امنیتی، حفاظ‌ها و… تبدیل می‌کند.

 

خلاقیت: آهن فرفورژه در طرح‌های مختلفی عرضه می‌شود، بنابراین شما این آزادی را دارید که یکی از آن‌ها را انتخاب کنید یا آن را سفارشی کنید که مطابق با تم و سبک خانه‌تان باشد.
از مینیمالیسم شیک و معاصر گرفته تا طرح‌های آراسته و برازنده گرفته تا فرم‌های ارگانیک الهام گرفته از طبیعت می‌توانید برای طراحی آهن فرفورژه خود استفاده کنید، آهن فرفورژه به خاطر زیبایی بصری‌اش شناخته شده است. آهن فرفورژه را می‌توان با دست به هر شکل یا طرحی برای ایجاد یک قطعه برجسته ساخت، خواه به معنای یک نرده گسترده، یک راه‌پله مارپیچ زیبا، یک درب امنیتی برای محافظت از خانه شما، یا یک حصار خیره کننده که جذابیت ملک شما را افزایش می‌دهد. در نتیجه، اگر می‌خواهید از حفاظ‌های زیبا و لوکس استفاده کنید، فرفورژه بهترین انتخاب است.

 

سازگار با محیط زیست: از آنجایی که آهن فرفورژه در صورت شکستن یا تعویض به راحتی قابل بازیافت یا استفاده مجدد است، آهن فرفورژه یک “انتخاب سبز” برای خانه شما است. آهن فرفورژه یک انتخاب “سبز” برای خانه شما است، زیرا بازیافت یا استفاده مجدد از آن در صورت شکستن یا تعویض آسان است. فرفورژه بسیار بادوام و ماندگار است.

نرده فرفورژه
تفاوت آهن فرفورژه با آهن معمولی

جمع بندی

ما در این مقاله به تفاوت بین آهن فرفورژه با آهن معمولی پرداختیم، از آنجایی که آهن فرفورژه یک تجارت تخصصی است که به سطح بالایی از صنایع دستی و کارهای سفارشی نیاز دارد، مهم است که قبل از سفارش تحقیقات زیادی راجب شرکت مربوطه داشته باشید. برای اطمینان از شرکت خود که آهن فرفورژه با کیفیت نصیبتان شود، توصیه می‌کنیم سوالات زیر را از شرکت مورد نظرتان بپرسید:

آیا می‌توانم نمونه کارهای شما را مشاهده کنم؟ آیا مرجعی دارید که بتوانم با آنها تماس بگیرم؟ چه مدت است که در زمینه آهن فرفورژه کار می‌کنید؟ آیا نظرات مشتریان دارید؟ روند همکاری با شما برای ایجاد یک طرح سفارشی چگونه است؟ همچنین شما برای اطلاعات بیشتر و سفارش طرح فرفورژه خود می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *