تفاوت فولاد و آهن فرفورژه

تفاوت فرفورژه با فولاد

فهرست مطالب

0
(0)

شاید در حال ساختن خانه یا بازسازی هستید. شاید شما به دنبال چیزی خاص یا یک قطعه بیان هستید که خانه یا محل کار خود را از بقیه متمایز کند. هر کاری که انجام می دهید، آهن فرفورژه را به عنوان یادگاری از دوران گذشته، بی ربط به پروژه خاص شما نادیده نگیرید. انتخاب فولاد به جای آهن فرفورژه می تواند اشتباهی باشد که در سال های آینده از انجام آن به شدت پشیمان خواهید شد. بنابراین، تفاوت بین آهن فرفورژه و فولاد چیست؟

این تفاوت‌ها در نحوه ساخت آن‌ها است. دروازه‌ها، نرده‌ها، درب‌های امنیتی و توری‌های پنجره و مبلمان پاسیو و… اگر می‌خواهید بین گزینه‌های خود دست و پنجه نرم کنید، این را در نظر بگیرید: نحوه ساخت آن‌ها تفاوت بین آهن فرفورژه و فولاد را در مورد استحکام، دوام، زیبایی و طول عمر ایجاد می‌کند.

فرفورژه یعنی چه

آهن فرفورژه هم به فرآیند تشکیل و هم به نوعی فلز اشاره دارد. این یک نوع خاص از آهن با افزودنی‌های مختلف است که آن را دارای خورندگی کم و انعطاف پذیری بیشتری می‌کند. این به طور خاص برای کالاهای آماده آهن استفاده می شود. با این حال، این یک اصطلاح کلی برای کالا است.

آهن فرفورژه از آن دسته آهن‌هایی است که به راحتی می‌توان آن را جوش داد و آهنگری کرد. این مخلوط مکانیکی از آهن فلزی تصفیه شده با محتوای کربن کم با یک تا سه درصد سرباره سیلیسی به نام سیلیکات آهن است. آهن فرفورژه از الیاف کوچک و پیچیده نشده سیلیکات آهن به نام سرباره اشباع شده است. سرباره خواص شیمیایی آهن را به اندازه کافی برای ایجاد یک فلز جدید تبدیل می‌کند. آهن فرفورژه به دلیل استحکام کششی، خورندگی، چکش خواری، و پرداخت به خوبی مشخص شده است. در هنگام خوردگی لکه‌های زشتی از خود نشان نمی‌دهد، اما زنگ آهن در آن پخش می‌شود تا رنگ قهوه‌ای به آن بدهد.

در قرن 18 و 19 به آهن فرفورژه با توجه به کیفیت و شکل آن اصطلاحات بسیاری داده شد. چدن، دو ماده اساسی آهن فرفورژه به دلیل درصد کربن بیشتر، بسیار شکننده هستند و در مقایسه با فولاد و آهن، دمای ذوب کمتری دارند. در چدن، سرباره اضافی باید حذف شود تا آهن فرفورژه با کیفیت تولید شود. آهن فرفورژه اکنون توسط فولاد نرم تصرف شده است. این اصطلاح هنوز به عنوان “فرور شده” به معنای “کار با دست” ادامه دارد. اگرچه گفته می‌شود که مواد تجاری قابل دوام مانند مبلمان، دروازه‌ها، مهره‌ها و پیچ‌ها از آهن فرفورژه ساخته شده‌اند. آنها از فولاد نرم ساخته شده‌اند.

تفاوت فرفورژه با فولاد

فولاد چیست؟

فولاد آلیاژی از کربن، آهن و سایر عناصر است. آهن حاوی ناخالصی‌های مختلفی مانند: منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون است. در ساخت فولاد، راب به شکل این ناخالصی‌ها حذف شده و عناصر آلیاژی مورد نظر اضافه می‌شوند. محتوای کربن در فولاد به طور کلی آن را طبقه‌بندی می‌کند. فولاد پر کربن به دلیل سختی زیاد برای استفاده در قالب‌ها و ابزارهای برش توصیه می‌شود. در برشکاری ورق و سازه، فولادی با محتوای کربن متوسط ​​یا کم کربن به دلیل قابلیت ابزارکاری و جوشکاری توصیه می‌شود. فولادهای آلیاژی حاوی یک یا چند عنصر با ویژگی‌های خاص به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فولاد آلیاژی با استحکام کششی و صافی بالا، فولاد آلومینیومی است. فولاد کروم به دلیل سختی زیاد، استحکام کششی و کشش آن در قطعات خودرو و هواپیما استفاده می‌شود. فولاد نیکل به دلیل استحکام کششی بالا حاوی فولاد کربن بالا و غیر شکنندگی آن پرکاربردترین آلیاژ است. فولاد نیکل کروم به دلیل کیفیت مقاوم در برابر ضربه برای پوشش زرهی توصیه می‌شود. سیستم‌های درجه‌بندی مختلفی نیز برای دسته‌بندی فولادها بر اساس خواص آنها به گروه‌های مختلف استفاده می‌شود. انواع فولاد عبارتند از:

  1. فولادهای کربنی
  2. فولادهای آلیاژی
  3. فولاد ضد زنگ
  4. فولادهای ابزار

فولاد سخت، بسیار محکم و انعطاف‌پذیر است. اما در برابر خوردگی مقاوم نیست (به جز فولاد ضد زنگ که از اختلاط کروم با آهن ساخته می‌شود که خاصیت مقاومت در برابر خوردگی را می‌دهد.) فولاد زمانی که در معرض محیط مرطوب قرار می‌گیرد به راحتی خورده می‌شود. بنابراین، زنگ زدگی رخ می‌دهد.

تفاوت فرفورژه با فولاد

خواص فولاد

  1. استحکام
  2. قدرت
  3. سختی
  4. شکل پذیری
  5. قابلیت جوشکاری

بررسی تفاوت آهن فرفورژه با فولاد

تا اینجای مقاله به معرفی آهن فرفورژه و فولاد به صورت جداگونه پرداختیم. و در این قسمت می‌خواهیم به بررسی تفاوت‌های بین این دو بپردازیم:

تفاوت فرفورژه با فولاد

تعریف

فرفورژه: آهن فرفورژه یک آلیاژ آهن است که حاوی مقدار بسیار کمی کربن (حدود 0.08٪) است.

فولاد: فولاد آلیاژی فلزی است که از آهن، کربن و چند عنصر دیگر مانند منگنز، تنگستن، فسفر و گوگرد تشکیل شده است.

تولید

فرفورژه: آهن فرفورژه از حرارت دادن و کار با ابزار تولید می‌شود.

فولاد: فولاد از طریق فرآیند پخت و به دنبال آن افزودن و حذف اجزای مختلف برای ایجاد آلیاژ نهایی تولید می‌شود.

استحکام کششی

فرفورژه: فرفورژه استحکام کششی خوبی دارد.

فولاد: فولاد استحکام کششی بیشتری نسبت به آهن فرفورژه دارد.

محتوای کربن

فرفورژه: آهن فرفورژه حاوی حدود 0.08 درصد کربن است.

فولاد: فولاد حاوی حدود 2-4 درصد کربن است.

برتری فرفورژه نسبت به فولاد

با آهن فرفورژه همیشه جایی برای سفارش سازی، زیبایی و مقاومت بیشتر وجود دارد. به همین دلیل است که می‌گوییم هر بار باید آهن فرفورژه را به فولاد ترجیح دهید.

طول عمر

اگر به درستی نگهداری شود، آهن فرفورژه برای نسل‌ها دوام می‌آورد. نسبت به نوع خوردگی که منجر به خراب و ضعیف شدن محصولات فولادی می‌شود، بسیار کمتر حساس است. این به ویژه در شهرهایی که در آن آب و هوای مرطوب و زندگی ساحلی رواج است به معنای خوردگی است، هنگام انتخاب بین فولاد و آهن فرفورژه باید به این نکته دقت کنید و در خط مقدم ذهن شما باشد.

استحکام

هنگام تصمیم گیری بین آهن فرفورژه و فولاد، هزینه نباید تنها عامل باشد. تنوع زیادی در انواع و کیفیت محصولات فولادی وجود دارد، به خصوص در بازاری که مملو از واردات ارزان است. با استفاده از آهن فرفورژه محصولی مستحکم و بادوام به دست می‌آورید که به خوبی در برابر ضربات ناگهانی و سنگین مقاومت می‌کند. این آن را برای نرده‌ها، درهای امنیتی و توری پنجره ایده‌آل می‌کند. با فولاد، اولین باری که می‌دانید کیفیت پایینی دارد، زمانی است که به وعده‌های خود عمل نمی‌کند و تا اون موقع دیگه خیلی دیر شده.

سفارشی سازی

فرفورژه را می‌توان با طرح‌های پیچیده، از معاصر تا کلاسیک، کار کرد. اگر می‌توانید رویای یک طرح در آهن فرفورژه را ببینید، می‌توانیم آن را برای شما به واقعیت تبدیل کنیم. با استفاده از آهن فرفورژه، می‌توانید یک قطعه جذاب برای محیط اطراف خود ایجاد کنید. نرده‌ای هیجان‌انگیز، مبلمانی زیبا، درب‌های ویلایی جذاب یا حصاری که امنیت و ارزش فوق العاده‌ای به ملک شما می‌بخشد.

آیا آهن فرفورژه زنگ می‌زند؟

در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که آهن فرفورژه مستعد زنگ زدگی است، اما این پدیده اتفاق نمی‌افتد. این به این دلیل است که آهن فرفورژه در واقع در برابر زنگ زدگی مقاوم است زیرا ماهیتی فیبری دارد. مقاومت آن در برابر خوردگی مشابه آلومینیوم است. همچنین، اگر با یک متخصص برای جوش دادن دروازه‌های خود کار می‌کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که شرکت از پوشش پودری استفاده کند که از هر نوع خوردگی یا زنگ زدگی آنها جلوگیری کند.

با این وجود، این بدان معنا نیست که شما نباید از دروازه های فلزی خود مراقبت کنید. به عنوان مثال، شما می‌خواهید مطمئن شوید که درب‌های فلزی خود را هر از چند گاهی به درستی تمیز می‌کنید. همچنین باید از پاک کننده‌های شیمیایی ساینده اجتناب کنید زیرا تمایل دارند سطوح را از پوشش محافظ خود پاک کنند. در نهایت، شما می‌خواهید باید هر از چند گاهی دروازه‌های خود را روغن کاری کنید.

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی تفاوت آهن فرفورژه با فولاد پرداختیم و می‌توان با مطالعه این مقاله به برتری فرفورژه پی برد. فرفورژه و فولاد بسته به خواص شیمیایی و فیزیکی در صنایع مختلف بسیار مفید هستند. تفاوت اصلی بین آهن فرفورژه و فولاد در این است که آهن فرفورژه با گرم کردن و کار با ابزار تولید می‌شود، در حالی که فولاد از طریق یک فرآیند پخت و به دنبال آن افزودن و حذف اجزای مختلف برای ایجاد آلیاژ نهایی تولید می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت صنعتی متالیران ارتباط بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *